Beymen İnşaat ve Yapı Malzemeleri

Aygips & Aypan Yetkili Bayii

Teknik Özellikleri
Fiziksel Form: Beyaz toz
Fiziksel Form: Beyaz toz
Su / Alçı Oranı: 6 Litre suya 10 Kg Alçı
Kullanma Süresi: 80-100 dakika
Donma Süresi: 130 dakika
Kuru Birim hacim ağırlığı: 680 - 720 kg/m³
Yangına Tepki: A1 (TS EN 13963'e Göre)

Ambalaj
Polipropilen lamineli torba, 30 kg  ± % 2
Standart
TSE EN 13963 - Standart Tipş 3B

Tüketim Miktarı
Alçı plaka bölme duvar için 0,5 kg/m2

Depolama
Aygips Plaka Derz Dolgu Alçısı, kuru bir yerde üst üste en fazla 15 torba istiflenmeli, torbalar zeminle temas etmeyecek, nem ve yoğunlaşmadan korunacak şekilde depolanmalıdır. Üretim tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde kullanılmalıdır.

Üstünlükleri
Özel tane dağılımı sayesinde uygulama yüzeyini pürüzsüz yapar. Esneme özelliğinden dolayı derzlerde çatlama yapmaz. Yüksek yapışma özelliğine sahiptir.

Uygulama Yüzeyi Özellikleri
Uygulama yüzeyindeki yapışmayı engelleyen maddeler (toz,yağ, kir vb,) temizlenmelidir. Uygulama ortam sıcaklığı minimum +5 oC olmalıdır.

Harcın Hazırlanması
Temiz bir kaba su konulur, Aygips Plaka Derz Dolgu Alçısı, su üzerine serpilir. Serpilme işlemine alçı su üzerinde yüzene kadar devam edilir. Alçının ıslanması için 2-3 dakika beklenir. Homojen bir karışım elde etmek için mekanik bir karıştırıcı kullanılmalıdır. Karıştırma sonrası elde edilen harç kullanıma hazırdır.

Uygulama
Kendinden yapışkanlı derz bandı derze düzgün olarak yapıştırılır ve ilk kat Aygips Derz Dolgu Alçısı bolca çekilir. En az 2 saat beklendikten sonra ikinci kat Aygips Derz Dolgu Alçısı 20 cm genişliğinde uygulanır, nemli bir süngerle kenardaki fazlalıklar alınır. İkinci katın prizini almasını takiben üçüncü kat Aygips Plaka Derz Dolgu Alçısı 30 cm genişliğinde ve çok ince bir tabaka halinde uygulanır, yine nemli bir süngerle kenardaki fazlalıklar alınır. Son kat kuruduktan sonra hafifçe zımparalanır. Derz dolgu işlemleri montaj yapılan mekanlardaki nem ve ısı değişikliklerinden kaynaklanan genleşme ve büzülmelerin beklenmediği zaman yapılmalı, derz işleminden sonra mekanın ani ısıtılmasından kaçınılmalıdır.

PDF Dökümanlarını Görmek İçin Buraya Tıklayınız

Fiyat Listelerini Görmek İçin Buraya Tıklayınız