Beymen İnşaat ve Yapı Malzemeleri

Aygips & Aypan Yetkili Bayii

Teknik Özellikleri
Fiziksel Form: Beyaz toz
Su / Alçı Oranı: 5 Lt Suya 10 Kg Alçı
Kullanma Süresi: 60-80 dakika
Donma Süresi: 120 dakika
Yapışma Dayanımı: > 0,06 MPa
Kuru Birim Ağırlığı: 680-720 Kg/m³
Yangına Tepki: A1 (TS EN 14496'ya Göre)

Ambalaj
Polipropilen lamineli torba, 30 kg  ± % 2

Standart
TSE EN 14496

Depolama
Aygips Alçı Plaka Yapıştırma Alçısı kuru bir yerde üst üste en fazla 15 torba istiflenmeli, torbalar zeminle temas etmeyecek, nem ve yoğunlaşmadan korunacak şekilde depolanmalıdır. Üretim tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde kullanılmalıdır.

Üstünlükleri
Donma süresinin homojenliği hızlı yapışma olanağı sağlar. Yüksek aderans özelliğine sahiptir.

Uygulama Yüzeyi Özellikleri
Uygulama yüzeyindeki yapışmayı engelleyen maddeler (toz,yağ,kir vb.) temizlenmelidir. Uygulama öncesi kuru ve sıcak yüzeyler ıslatılmalıdır. Uygulama yüzeyine film tabakası oluşturacak malzemeler sürülmemelidir. Yapıştırma yapılan uygulama yüzeyleri suya, aşırı neme ve hava akımına maruz kalmamalıdır. Uygulama ortam sıcaklığı minimum +5 oC olmalıdır.

Harcın Hazırlanması
Temiz bir kaba su konulur, Aygips Alçı Plaka Yapıştırma Alçısı su üzerine serpilerek dağıtılır. Serpilme işlemine alçı su üzerinde yüzene kadar devam edilir. Alçının ıslanması için 2-3 dakika beklenir. Homojen bir karışım elde etmek için mekanik bir karıştırıcı kullanılmalıdır. Karıştırma sonrası elde edilen harç kullanıma hazırdır.

Uygulama
Beton, gaz beton vb. gibi düzgün yüzeylerde yapıştırma işlemi yapıştırma alçısının ince şeritler halinde sürülmesi ile yapılabilir. Bu durumda Aygips Alçı Levha yapıştırma Alçısı, taraklı mala yardımıyla alçı plakanın yüzeyine dört çizgisel şerit halinde sürülür. Tuğla, taş, briket vb. gibi düzgün olmayan yüzeylerde hazırlanan Aygips Alçı plaka yapıştırma alçısı topaklar halinde alçı plakanın arkasına yaklaşık 10 cm çapında 30 cm aralıklarla 3 hat boyunca uygulanır. İş gücünün yeterli olmadığı durumlarda ve dar alanlarda Aygips Alçı Plaka Yapıştırma Alçısının duvar yüzeyine uygulanması önerilir. Yapıştırma alçısının sürülmesinden sonra alçı plaka kaldırılarak duvar yüzeyine bastırılır. Yerleştirme işlemi derzlerde boşluk kalmayacak şekilde yapılmalıdır. Duvar yapıştırma işleminden sonra alçı plaka pah yerlerine derz bandı yapıştırılır ve Aygips Alçı Plaka Derz Dolgusu ile doldurulur. Derz dolgu işlemini takiben duvar yüzeyine Aygips Saten Perdah alçısı çekilmesi boya tüketimini azalttığı gibi boşlukları doldurmaya yarar ve son kat uygulamalarına da düzgün bir alt yüzey oluşmasına imkan sağlar.

PDF Dökümanlarını Görmek İçin Buraya Tıklayınız

Fiyat Listelerini Görmek İçin Buraya Tıklayınız