Beymen İnşaat ve Yapı Malzemeleri

Aygips & Aypan Yetkili Bayii

  

Teknik Özellikleri
Fiziksel Form: Beyaz toz
Su / Alçı Oranı: 6-6,5 Lt Suya 10 Kg Alçı
Kullanma Süresi: 60-90 dakika
Donma Süresi: 150 dakika
Tüketim Miktarı: 8,5-9,0 Kg/m³ (her 1 cm kalınlıkta)
Basınç Dayanımı: >2,5 N/mm² (4x4x16 blok)
Eğilmede Kırılma Dayanımı: > 1,5 N/mm² (4x4x16 blok)
Kuru Birim Ağırlığı: 650-750 Kg/m³
Yangına Tepki: A1 (TS EN 13279 - 1'e Göre)


Ambalaj
Polipropilen lamineli torba, 35 kg ± % 2, 2 kg ve 5 kg

Standart

TS EN 13279 - 1
TS EN 13279 - 2
Standart Tip B4 (Elle Uygulanan)

Depolama
Aygips perlitli sıva alçısı, kuru bir yerde üst üste en fazla 15 torba istiflenmeli, torbalar zeminle temas etmeyecek, nem ve yoğunlaşmadan korunacak şekilde depolanmalıdır. Üretim tarihinden itibaren 6 ay içinde kullanılmalıdır.

Üstünlükleri
Kimyasal yapısından dolayı bakteri, küf ve mantar oluşturmaz. Yapısındaki sudan dolayı yangın geciktirme özelliğine sahiptir. Gözenekli bir yapıya sahip olduğu için ses emicidir. Perlitli sıva alçısı ısı iletkenliği düşük bir yapı malzemesidir. Özel tane dağılımı sayesinde alçı harcı içinde oluşan boşluklar nemi emer, ortamın nem oranını dengeleyerek malzemenin nefes almasını sağlar. İşleme süresinin uzunluğu rahat ve firesiz uygulama olanağı sağlar. Uygulama sonrası kurumuş yüzey cam gibi parlak olduğundan direkt kağıt kaplama veya boya işlemine olanak sağlar.

Uygulama Yüzeyi Özellikleri
Uygulama yüzeyindeki yapışmayı engelleyen maddeler (toz, yağlar vb.) temizlenmelidir. Uygulama öncesi kuru, sıcak ve emiciliği fazla olan yüzeyler su ile ıslatılmalıdır. Sıvanacak yüzeylerin düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Düzgün yüzeyli tavanların yüzeyi, sıva uygulanmasından önce pürüzlendirilmeli veya harcın yüzeye yapışmasını sağlayan bir malzeme ile astarlanmalıdır.

Uygulama ortam sıcaklığı minimum +5 oC olmalıdır. Farklı malzemelerin birleşme noktalarında çatlamayı önlemek için sıva filesi kullanılmalıdır.

Harcın Hazırlanması
Temiz bir kaba su konulur, Aygips Perlitli Sıva Alçısı su üzerine serpilir. Serpilme işlemine alçı su üzerine çıkana kadar devam edilir. Alçının ıslanması için 2-3 dakika beklenir. Homojen bir karışım elde etmek için mekanik bir karıştırıcı kullanılmalıdır. Karıştırma sonrası elde edilen harç kullanıma hazırdır.

Uygulama
Hazırlanan harç sıva küreği veya mala ile yaklaşık 8-10 mm kalınlığında yüzeye uygulanır. Ardından sıva harcı mastar veya düzleme harcı ile düzlenir, şakülünde ve hizasında olması için dağıtılır. Sıva yüzeyi sıvanın sertleşmeye başlamasıyla birlikte izleri ve çapakları temizlemek için perdah malası veya geniş spatula ile perdahlanır. Sıva yeterince sertleştikten sonra hafifçe ıslatılır, önce keçeli mala ile ardından mala ile perdahlanır. Sıva uygulama işlemini takiben duvar yüzeyi üzerine Aygips Saten Perdah Alçısı çekilmesi boya tüketimini azalttığı gibi boşlukları doldurur ve böylece boya ve duvar kağıdı uygulamalarına da düzgün bir alt yüzey oluşmasını sağlar. Eğer sıva üzerine seramik fayans veya, ikinci bir sıva uygulanacaksa, yüzey keçeli mala veya diğer şekilde perdahlanmamalı, aksine malanın sırtı ile düzeltilmelidir.Tavan yüzeyi sıva uygulamaları ince ve tek kat olarak yapılmalıdır.

PDF Dökümanlarını Görmek İçin Buraya Tıklayınız

Fiyat Listelerini Görmek İçin Buraya Tıklayınız